Cicliști ieșeni, uniți-vă!
It is currently 17 Jan 2018, 15:37

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
PostPosted: 18 Apr 2015, 14:52 

Sunt student si vreau sa imi iau o bicicleta pentru deplasarile de zi cu zi si nu prea vreau sa depasesc sub nici o forma 500 de lei.
Vazusem un Velors 2450B full suspensie pe olx, nou, in tipla, la 300 de lei, dar nu am reusit sa dau de vanzator si s-a vandut.
Momentan m-am oprit la:
- DHS MSH 3.0 2603-18V
- DHS LIFEJOY K 2613 18V
- B'TWIN KEMMEL: http://www.decathlon.ro/bicicleta-kemme ... 94692.html

Mie unul imi place cel mai tare Dhs Lifejoy, pt ca are aparatori. Plus ca are si portbagaj, desi nu tin neaparat sa aiba. Apoi imi place Msh-ul, iar pe locul 3 ar fi Kemmel-ul, pt ca are o singura foaie. Desi am mai citit ca schimbatoarele Sunrace ar fi cam slabe comparativ cu Shimano si de-asta m-am uitat si la Kemmel, si tot pe forumul asta am citit si ca B'twin e mai smecher ca Dhs.

De asemenea, mai vroiam sa va intreb, daca vi se pare de incredere site-ul asta: http://www.adevarulshop.ro. Le-am gasit aici pe primele 2 modele la 490 ron fiecare si transport gratuit.

Sunt ok modelele astea sau sa caut altele? Si de unde sa comand sa fie mai ieftin si sa fie de incredere? Multumesc

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 18 Apr 2015, 15:21 

Personal as prefera Kemmel. Din cele 3 imi pare cea mai usoara, 13,8kg. Am avut un Rockrider 5.0, era cam 75% aceeasi bicicleta, daca nu mai mult, am facut 6000km cu ea, pe deplin multumit. Cat despre transmisie, pentru oras e ok, atat timp cat nu vrei sa urci Buciumul, acolo s-ar putea sa ai ceva probleme.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 21 Apr 2015, 11:38 

N-ar fi o problema greutatea bicicletei. Referitor la calitate as dori o parere. Oricum, deocamdata sunt inclinat spre Kemmel.

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 22 Apr 2015, 15:56 

Am vazut si o Nakamura Motion la Intersports. Arata asa: http://olx.ro/oferta/vand-bicicleta-mtb-nakamura-motion-ID3fRsf.html#ea3f93d84d, nu am gasit un link pe pagina de la intersports. E mai grea, are 18 kg, dar are 18 viteze si e echipata shimano. Pretul la intersports in magazin e 500 de lei.

Se merita sa iau nakamura motion in loc de b'twin kemmel?

Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 21 May 2015, 12:09 

Un comentariu pe pagina al carei link l'ai dat in primul text: "Am cumparat-o acum o luna si am facut 100km cu ea si deja incep sa cada piesele de pe ea. Furca s-a rupt, schimbatorul nu mai functioneaza si multe altele. Pedalele s-au blocat si trosnesc.
51 utilizatori din 70 consideră această opinie relevantă"

Parerea mea: ORICE e sub asta, daca vrei sa poti iesi pe o carare pe marginea drumului macar, se va busi mai curand sau mai tarziu iar placerea mersului pe bicicleta nu va exista...

Profile  
Reply with quote  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]